• Przedmiotowe Zasady Oceniania

• JĘZYK POLSKI - PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

1. Formy aktywności, które podlegają ocenie:

lp.

forma aktywności

waga oceny

1.

głośne czytanie wiersza, fragmentu prozy

2.

recytacja wiersza i fragmentu prozy

3.

aktywność na zajęciach, nieprzygotowanie do zajęć

4.

pisemne zadania domowe, prace terminowe

5.

wypowiedzi ustne w czasie lekcji, wypowiedzi uczniów na zadany temat przygotowane w domu, kartkówki

6.

inne formy wypowiedzi, np. plakat ,prezentacja multimedialna, inscenizacja

7.

sprawdziany z literatury, nauki o języku: gramatyka, ortografia, frazeologia ,testy ze znajomości lektur

8.

zadania klasowe wymagające redagowania przewidzianych w programie form wypowiedzi, testy kompetencji

9.

zeszyt przedmiotowy

1. Zasady poprawiania ocen:

Uczeń ma prawo poprawić każdą ocenę niedostateczną w terminie 2 tygodni od jej  otrzymania. Jeśli był nieobecny na sprawdzianie lub nie rozliczył się z powodu nieobecności z pracy terminowej, ma obowiązek zaliczyć materiał w ciągu 1 tygodnia od dnia powrotu do szkoły. Jeżeli tego nie zrobi, otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości jej poprawienia. Zasady poprawy ustala nauczyciel.

Za pracę w większości niesamodzielną uczeń dostaje ocenę niedostateczną. Pracę częściowo niesamodzielną uczeń musi napisać ponownie.

Raz w semestrze uczeń może poprawić ocenę pozytywną z każdej formy aktywności na wyższą – w terminie 2 tygodni. Waga każdej oceny poprawionej to 1.

Jeżeli uczeń uzyska ocenę niedostateczną za I semestr, ma obowiązek poprawienia jej w ciągu pierwszego miesiąca II semestru w formie ustalonej z nauczycielem w ostatnim tygodniu I semestru.

1. Zasady oceniania systematyczności na zajęciach lekcyjnych:

Nieprzygotowanie należy zgłosić przed zajęciami. Uczeń ma prawo  być nieprzygotowanym do zajęć dwa razy – otrzymuje wówczas minus. Trzeci minus to ocena niedostateczna. Każdą nieodrobioną pracę domową należy rozliczyć na najbliższej lekcji.

1. Zasady oceniania aktywności :

Aktywność na zajęciach jest nagradzana plusami (+), za pięć plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Jeżeli praca na lekcji budzi poważne zastrzeżenia, uczeń otrzymuje minus (-), pięć minusów to ocena niedostateczna.

1. Inne zasady stosowane na zajęciach:

Procentowe kryteria oceniania sprawdzianów:

0% - 34% - ndst

35% - 54% - dop

55% - 74% - dost

75% - 89% - db

90% - 99% - bdb

100% plus zadanie dodatkowe – cel

Poza tym ocenę celującą można zdobyć z każdej aktywności, posiadając wiedzę wykraczającą poza kryteria na ocenę bdb oraz osiągając sukcesy pozalekcyjne w zakresie języka polskiego.

Każda ocena, którą otrzymuje uczeń, jest uzasadniona (w formie pisemnej bądź ustnej),   a nauczyciel informuje ucznia, co powinien on zrobić, by uzupełnić braki.

Ocena, którą otrzymuje uczeń od innego nauczyciela polonisty będącego na zastępstwie jest tak samo ważna jak ta, którą wstawiłby nauczyciel uczący.

Zastrzega się możliwość zmian podyktowanych bieżącymi potrzebami.

Podpis nauczyciela:                                       Podpis ucznia:                                        Podpis rodzica: