• Historia placówki:

Szkoła Podstawowa nr 383 powstała z przekształcenia Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 133 im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie,  powołanego  na mocy Uchwały Rady Gminy Warszawa - Ursus z dnia 12 marca 1999r., która przekształciła funkcjonującą w budynku  od 1980r. Szkołę Podstawową nr 304. Ten fakt nie pozostaje bez znaczenia, gdyż ówczesna dyrekcja, grono pedagogiczne nadały szkole charakter. Pierwszym dyrektorem placówki była pani Barbara Stanaszek - polonista, wyjątkowy gospodarz, przeprowadziła szkołę przez trudny czas stanu wojennego i lata następne. Kierowała szkołą do 1990r.

W latach 1990 - 2007 funkcję dyrektora, także i gimnazjum pełniła pani Bożena Biniek. Pod jej kierownictwem, dzięki reformie oświaty szkoła nabrała tempa edukacyjnego. Nauczyciele uzupełniali kwalifikacje, zdobywali kolejne stopnie awansu zawodowego. Placówka cieszyła się bardzo dobrą opinią w środowisku.

W grudniu 2001 roku szkoła otrzymała imię Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od 2002r. w szkole odbywały się spotkania z przedstawicielką Instytutu Prymasowskiego, przybliżające młodzieży sylwetkę patrona. Na stałe w kalendarz szkolny wpisały się coroczne, grudniowe obchody Święta Szkoły, warty przy tablicy pamiątkowej w kolejne rocznice śmierci patrona, konkursy twórczości uczniów poświęcone Ks. Wyszyńskiemu (poezje, oracje, prace plastyczne, prace pisemne). zloty szkół im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i pielgrzymki tychże szkół na Jasną Górę.

Od września 2007r. na prośbę władz dzielnicy kierowaniem szkołą zajęła się pani Elżbieta Nowicka, nauczyciel matematyki. Z inicjatywy p. dyrektor oraz grona pedagogicznego od września 2014r. uruchomiono w placówce  oddziały dwujęzyczne. Od tego momentu znacząco zmienił się charakter szkoły. Klasy dwujęzyczne cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku. Uczniowie zdolni otoczeni są szczególną opieką, osiągają sukcesy w konkursach przedmiotowych i aplikują do najlepszych liceów warszawskich.

Odnowione i zmodernizowane zaplecze sportowe, sale lekcyjne, biblioteka szkolna, pokój nauczycielski, gabinety nauczycieli specjalistów, nowa pracownia informatyczna, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny oraz częściowa modernizacja terenu wokół szkoły uczyniły placówkę obiektem nowoczesnym. Klimat rodzinny, dbanie o indywidualny rozwój każdego ucznia przyciąga do nas Rodziców szukających dla swoich dzieci bezpiecznej, dobrze zorganizowanej edukacji i właściwej opieki. Działający od 2010r. dziennik elektroniczny, umożliwia rodzicom jeszcze większą kontrolę i możliwość szybkiego kontaktu z nauczycielami. Warunkiem dobrze funkcjonującego systemu kontroli frekwencji i postępów było doposażenie placówki w odpowiedni sprzęt komputerowy. Dzisiejsze oblicze placówki tworzą wraz z Rodzicami i 459 uczniami skupionymi w 20 oddziałach: dyrektor - pani Elżbieta Nowicka, zastępca - pan Sławomir Tomporowski, kierownik świetlicy - pani Anna Zajc oraz nauczyciele przedmiotowi i   specjaliści.

Pracowników pedagogicznych wspiera personel administracyjno - obsługowy w postaci dwóch pracowników sekretariatu, kierownika gospodarczego, pomocy administracyjnej, administratora sieci komputerowej  osób dbających o czystość i higienę.