Koła zainteresowań w naszej świetlicy w roku szkolnym 2023/24
Koło polonistyczne "Rozwijanie i wspieranie tworzenia form wypowiedzi'' p. Małgorzata Osińska (środa 10.00 - 10.30 co drugi tydzień)
Koło plastyczne "Przygoda z plastyką" p. Aneta Piras-Boś (poniedziałek 9.00 - 9.45)
Koło plastyczne "Przygoda z plastyką" p. Joanna Grzegrzółka (wtorek 9.00 - 9.45)
Koło w ramach realizacji programu "W karuzeli emocji'' p. Aneta Piras-Boś (środa 9.00 - 9.45 co drugi tydzień)
Koło muzyczne p. Katarzyna Kopycińska (środa 12.45 - 13.30)
ŚWIETLICZAKI NA TROPIE ....PRZYSŁÓW
Kolejny raz bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie "Akademia Świetlicowa. Świetliczaki na tropie..... kolorów Świata". Celem projektu jest wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą, uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody oraz działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów.
XX PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ ŚWIETLIC SZKOLNYCH DZIELNICY URSUS
Jubileuszowe występy odbyły się we wtorek, 7 maja w sali widowiskowej Ośrodka Kultury ,,Arsus". Wydarzenie to było wyjątkowe z uwagi na fakt, iż Przegląd odbywał się już po raz dwudziesty. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem ,,Bezpieczny świat dziecka". Jak co roku, wzięli w nim udział wychowankowie świetlic szkolnych. Zaprezentowali oni swoje talenty aktorskie, taneczne, wokalne w programach artystycznych do tematu przewodniego. Występy wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy wzięli udział w przygotowaniu przedstawień.
WARSZTATY WIELKANOCNE W ŚWIETLICY
W marcu w naszej świetlicy odbyły się z uczniami warsztaty wielkanocno - wiosenne. Podczas warsztatów dzieci wykonały wielkanocne ozdoby oraz wysiały owies, który ozdobi wielkanocny stół.
WALENTYNKI
Dzień nie tylko zakochanych ale również dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka. W tym dniu wszędzie dominował kolor czerwony. Uczniowie przygotowywali dla swoich kolegów i koleżanek kolorowe kartki jako symbol sympatii. Największą atrakcją było otwarcie skrzynki z pocztą walentynkową, do której dzieci wrzucały przygotowane przez siebie walentynki dla swoich przyjaciół.
ŚWIĄTECZNY CZAS
Święta Bożego Narodzenia to magiczny i wyjątkowy czas - uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w pomoc podczas przygotowywania paczek z zebranych produktów na akcję Szlachetna Paczka. Widać było, że sprawia im to ogromną radość - i to bardzo cieszy :) Zapowiada się, że wkrótce szkoła będzie miała kolejnych wspaniałych wolontariuszy chcących nieść pomoc zupełnie bezinteresownie.
Wprowadzając świąteczny nastrój w świetlicy uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się także w wykonanie dekoracji, które sprawiły że świetlica stała się bardzo klimatycznym miejscem.
W tym czasie dzieci w świetlicy odwiedził niespodziewany gość, który wniósł dużo radości.
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
W grudniu w naszej świetlicy odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Przybyli na spotkanie rodzice i uczniowie przy kolędach wykonali torebki prezentowe, które na pewno zostaną wykorzystane na niespodzianki dla najbliższych.
11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzień 9 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter. Od samego rana czuć było odświętną, patriotyczną atmosferę Narodowego Święta Niepodległości. Kształtując w naszych uczniach postawę patriotyczną oraz szacunek do symboli narodowych tj.: flaga, godło i hymn, wykonaliśmy podczas świetlicowych zajęć prace plastyczne oraz plakaty nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości.
PRACE Z LIŚCI
Jesienne liście często przypominają swoim kształtem przeróżne zwierzęta, przedmioty czy śmieszne ludziki. Tak naprawdę granice stawia nam tylko nasza wyobraźnia - zapraszamy do obejrzenia galerii przepięknych prac, które zostały wyczarowane przez naszych uczniów - dali się ponieść swojej swojej wyobraźni i dzięki temu z jednego jesiennego liścia każdy stworzył coś "innego - niezwykłego".
ZABAWY KASZTANAMI
Kasztany kocha każde dziecko, a znalezienie nawet jednego w drodze do domu zawsze sprawia, że się uśmiechamy. Można zatem z całą pewnością powiedzieć, że mają w sobie coś magicznego. Co można zrobić z kasztanami? - okazuje się, że pomysłów jest wiele, ale to co najbardziej może nam się z nimi kojarzyć to kasztanowe ludziki. My również takie wykonaliśmy - efekty można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
BIJEMY REKORD...
Nasza świetlica 24 października podczas długiej przerwy przyłączyła się po raz pierwszy do akcji "Przerwa na czytanie ", bicie rekordu w czytaniu na przerwie:)
Jak widać uczniowie włączyli się bardzo chętnie w tę akcję - wspólnego spędzenia przerwy z książką.
ZABAWY W NASZEJ ŚWIETLICY
Uczniowie bardzo lubią zabawy w naszej świetlicy. Bardzo chętnie grają w różne gry dydaktyczne a jeszcze bardziej zabawy konstrukcyjne, które ćwiczą sprawność manualną oraz rozbudzają ich kreatywność. Najpopularniejszą zabawą konstrukcyjną jest budowanie z różnego rodzaju klocków. Przy użyciu klocków dzieci budują bardzo ciekawe konstrukcje, które są niepowtarzalne i dają wiele radości.
CZYTAMY Z SERCEM
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza - to inicjatywa czytelnicza i edukacyjna organizowana w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września - Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
We współpracy z biblioteką szkolną, świetlica przystąpiła do udziału w akcji. W ramach podjętych działań udało nam się zrealizować dwa zadania - głośne czytanie tekstów o sercu oraz przeprowadzenie zajęć czytelniczo-plastycznych w oparciu o tekst Michała Filipka "Bajka o sercu". Ponadto uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat serca - jego budowy, funkcjonowania jak również propagowania zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
XIX Przegląd Twórczości Artystycznej Świetlic Szkolnych
"O wartościach, inscenizacja z morałem"
Wartości są odzwierciedleniem tego kim jesteśmy, co jest dla nas istotne, z czego pragniemy budować nasze życie. To one najmocniej wpływają na nasze zachowania i decyzje. Mogą być drogowskazem i wskazówką, w którym kierunku podążać. To one pomagają nam utrzymać odpowiedni kurs. Nasza uczennica Gabrysia pięknie wyśpiewała wszystkie wartości w piosence ,,Dobre słowa", pozostali uczniowie zaprezentowali się w kolorowym tańcu.
Wiosenny Kapelusz
W marcu odbył się konkurs plastyczny pt: ,,Wiosenny kapelusz". Zadanie polegało na wykonaniu kapelusza o tematyce wiosennej, w formie przestrzennej, z wykorzystaniem dowolnych materiałów. Podsumowaniem konkursu był pokaz kapeluszy w świetlicy szkolnej, każde dziecko zaprezentowało swój kapelusz. Każdy kapelusz był wyjątkowy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wyniki konkursu:
klasy pierwsze:
I miejsce Martyna Ś.
II miejsce Lena N.
III miejsce Anna S .
klasy drugie:
I miejsce Krzysztof B.
II miejsce Julia P.
klasy trzecie:
I miejsce Alicja S.
II miejsce Liliana Sz.
III miejsce Yasmina V.
Warsztaty Wielkanocne
22 marca odbyły się w naszej świetlicy warsztaty wielkanocno-wiosenne. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami wykonali wielkanocnego zajączka oraz koszyczek, w którym zasiali owies. Nasz owies w świetlicy już wyrósł i jest zwiastunem zbliżających się świąt.
Ostatnie dwa spotkania koła plastycznego pt. ,,Przygoda z plastyką", poświęciliśmy na wykonanie prac w tematyce wielkanocnej. Pierwsza praca to wielkanocne obrazki z wykorzystaniem lekarskich patyczków, filcowych materiałów, piankowych naklejek, drucików kreatywnych i tym co, dzieciom podpowiedziała ich wyobraźnia. Drugą pracą było wykonanie wielkanocnej palmy z wykorzystaniem wykałaczek i wielu kolorowych wstążeczek, kokardek i innych dostępnych dekoracji. Powstały przepiękne prace - zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Kraj Kwitnącej Wiśni
W związku z realizacją ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Świetliczaki na tropie kolorów", podjęliśmy się wykonania jednego z zadań i poznaliśmy bliżej zwyczaje, stroje, kulturę oraz kilka ciekawostek związanych z odległą Japonią. Uczniowie dowiedzieli się między innymi dlaczego kraj ten nazywany jest ,,Krajem kwitnącej wiśni", poznali sporty narodowe, święta, charakterystyczne jedzenie oraz jak funkcjonują japońskie szkoły. Dzieci wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem farb plakatowych, obrazujące drzewka kwitnącej wiśni. Chętni uczniowie pokolorowali obrazki potrzebne do stworzenia tematycznej tablicy. Jak zawsze przy tego typu zajęciach doszliśmy do wspólnego wniosku, że świat w którym żyjemy jest niezwykły i warto go poznawać przy każdej okazji na różne sposoby.
Walentynki
Dzień nie tylko zakochanych, ale przede wszystkim dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka. zdecydowanie wszędzie dominował kolor czerwony. Niewątpliwie największą atrakcją było otwarcie skrzynki z pocztą walentynkową, do której dzieci wcześniej wrzucały przygotowane przez siebie walentynki dla swoich kolegów i koleżanek.
Tradycja parzenia herbaty...
Tradycja parzenia herbaty (realizacja ogólnopolskiego projektu) – uczniowie zapoznali się z historią herbaty oraz metodami jej przyrządzania. Wykonali prace plastyczne, których punktem wyjścia były zabarwione kartki (kleks) esencją herbacianą, a następnie z powstałej przypadkowej plamy stworzenie ilustracji przez dorysowanie elementów inną techniką.
Laboratoria Przyszłości...
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Uczniowie poprzez eksperymentowanie zdobywają praktyczne umiejętności.
Zajęcia Scottie Go! Zajęcia prowadzone przez p. Anetę - nauka logicznego myślenia, kreatywności, podejmowania decyzji, myślenia matematycznego i problemowego.
W ten oto sposób, powstały cudowne serduszka z okazji Dnia Babci i Dziadka:)
Warsztaty Bożonarodzeniowe
W grudniu w naszej świetlicy odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Przybyli na spotkanie rodzice i uczniowie wspólnie śpiewali kolędy i piosenki świąteczne oraz wykonali lampion świąteczny, który z pewnością będzie ozdobą na wielu wigilijnych stołach. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze i zakończyły się słodkim poczęstunkiem.
6 grudnia Mikołajki
Czy Mikołaj musi mieć zawsze czerwono – białą czapkę? Uczniowie podczas koła plastycznego próbowali nieco te czapki odczarować nadając im inne barwy. Powstały piękne, różnobarwne portrety Mikołajów – każdy inny, oryginalny, jedyny w swoim rodzaju. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Tego dnia pojawił się również tradycyjny kolor w naszej świetlicy - czerwony, a to za sprawą uczniów, którzy nie szczędzili tej barwy przy doborze stroju na ten dzień.
Dzień Górnika
Czwartego grudnia przypada święto górników - Barbórka, to tradycyjne święto, które obchodzone jest we wszystkich ośrodkach górniczych. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Oglądając prezentację uczniowie poznali historię powstania węgla, legendy związane z kopalnią oraz ciężką pracę górników.
Andrzejki w naszej świetlicy
Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb. Z tej okazji pod koniec listopada odbyła się w naszej świetlicy zabawa andrzejkowa, w której brały udział dzieci z klas I - III. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze czy może jakaś inna niespodzianka. Pani Aneta Ł. i pani Małgosia przygotowały bogaty katalog wróżb, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Uczestnicy andrzejkowej zabawy chętnie losowali imię swojej wielkiej miłości czy zawodu jaki będą wykonywać w przyszłości. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić:)
Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś stał się ulubioną maskotką dzieci na całym świecie. Nie ma domu,w którym nie pojawia się ten towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków oraz przytulanka do zasypiania. Nic więc dziwnego, że miś doczekał się swojego święta w dniu 25 listopada. My także chcieliśmy uczcić święto tej szczególnej zabawki przypominając różne bajkowe misie, te najbardziej znane – jak Miś Uszatek czy Kubuś Puchatek. Uwieńczeniem naszych zajęć było wykonanie pracy plastycznej „Miś” techniką origami.
Konkurs "ZŁOTA POLSKA JESIEŃ"
W listopadzie w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce jesiennej. Adresatami konkursu były dzieci klas młodszych. Głównymi celami konkursu, było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę własnych możliwości i umiejętności, rozbudzenie u dzieci ciekawości i kreatywności myślenia oraz dostrzegania piękna natury. Na konkurs oddano prace wykonane przeróżnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów przyrodniczych. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne.
Wyniki konkursu:
klasy pierwsze:
I miejsce Agata W.
II miejsce Lena Ch.
III miejsce Marysia P.
klasy drugie:
I miejsce Maja J.
II miejsce Kacper Sz.
III miejsce Martyna K.
klasy trzecie:
I miejsce Nikola C.
II miejsce Alicja R.
III miejsce Alicja S.
Komisja konkursowa przyznała także trzy wyróżnienia:
Kacper Ch. 1C
Anna S. 1 A
Oliwia M. 2C11 listopada Święto Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości, uczniowie w naszej świetlicy obejrzeli film edukacyjny, który przybliżył dzieje państwa polskiego, kiedy utraciliśmy niepodległość. Z zainteresowaniem poznali smutne dzieje Polaków pod zaborami a swój patriotyzm pokazali w wykonanych pracach plastycznych
Koło czytelnicze
Czytanie książek odgrywa bardzo ważną rolę. Poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli oraz odczuwać emocje. Jeśli dziecko obcuje z książkami, to wzrasta w żywiole piękna i dobra, bogate wewnętrznie, otwarte, szczęśliwe, zdolne do rozumienia siebie i innych. W naszej świetlicy wiemy o tym, jaką rolę spełnia książka, w życiu młodego człowieka i dlatego pani Małgosia z uczniami tak chętnie sięga po różne ciekawe pozycje z naszej biblioteki. Po każdej przeczytanej książce, uczniowie wspólnie tworzą ilustracje pokazujące przygody bohaterów.
Koło muzyczne
Muzyka stanowi bardzo istotną rolę w rozwoju każdego dziecka. W ramach koła muzycznego chętne dzieci mają możliwość zapoznać się z ciekawymi utworami co wspomaga potrzebę ekspresji oraz wpływa na nastrój i emocje. W naszej świetlicy zajęcia prowadzi pani Kasia, która swoim uśmiechem i muzykalnością zaraża dzieci.
Koło szachowe
Większość uczniów uczestniczących w zajęciach szachowych gra już w tę piękną, królewską grę. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia, stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształci wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć, uwagę, koncentrację a przede wszystkim inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Gra w szachy wyrabia nawyk cierpliwości, uczy wytrwałości i odpowiedzialności za własne decyzje. Szachy to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego.
Zabawy konstrukcyjne w naszej świetlicy
Uczniowie bardzo lubią zabawy konstrukcyjne, które ćwiczą sprawność manualną oraz rozbudzają ich kreatywność. Najpopularniejszą zabawą konstrukcyjną są klocki. Przy ich pomocy wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię, dzieci budują ciekawe konstrukcje. Każda budowla jest niepowtarzalna i daje dzieciom dużą swobodę w tworzeniu i wiele radości.
Słoneczniki Van Gogha
W tym roku nasze koło plastyczne, "Przygoda z plastyką" rozpoczęło się od stworzenia przepięknej galerii jesiennych słoneczników. Uczniowie zaangażowali się w malowanie, stemplowanie, przyklejanie, bo każdy miał nieco inną koncepcję na swoją pracę ale efekt końcowy jest rewelacyjny. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Kolorowe liście
Stemplowanie jesiennych liści to naprawdę magiczna zabawa - przekonali się o tym także uczniowie naszej szkoły. Okazuje się, że malowanie jesiennych liści farbami i odbijanie ich faktur na kartce zadziwiało naszych małych Artystów, którzy podczas tej ciekawej zabawy stworzyli piękne kolorowe prace.
Zdrowie na talerzu
Jesień to doskonała pora roku do promowania zdrowego odżywiania, dlatego dzieci wykonały prace plastyczną, której celem było zachęcenie do spożywania owoców. Samo zdrowie czyli, to czego powinniśmy spożywać jak najwięcej - owoce - będące podstawą piramidy żywienia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nasze dzieci posiadają ogromną kreatywność dlatego zachęcamy do podziwiania talerzy pełnych zdrowia.
Jeż
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
Tak to jest jeż, malutki jeż.Kolejną piękną pracą z elementami 3D, jaką stworzyli uczniowie biorący udział w zajęciach koła plastycznego "Przygoda z plastyką", były jeże. Każdy inny, jedne białe, inne brązowe, ale wszystkie kolorowe - każdy wyjątkowy - jedyny w swoim rodzaju.
Już wkrótce
Strona jest w trakcie tworzenia