Jak co roku 11 listopada przedstawiciele naszej szkoły obecni byli na obchodach święta Niepodległości. Poczet sztandarowy w składzie: Piotr Szymaniak, Edyta Rosołowska i Aleksandra Bednarczyk, wziął udział w uroczystości koło pomnika przy ulicy Cierlickiej. Po raz kolejny nasi uczniowie nie tylko uczcili pamięć o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ale także godnie reprezentowali szkołę. Paweł Hermanowski
Aktualności
Poczet sztandarowy na obchodach święta Niepodległości
PASOWANIE NA UCZNIA
- 3
12 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. W tym dniu uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli rodzice pierwszoklasistów.
Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym pierwszaków, przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyń klas I, pani Anety Ławruszkiewicz, pani Wiolety Warachowskiej oraz pani Joanny Rzyczkowskiej -Bieniek. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.
Następnie odbyło się ślubowanie.
Po ślubowaniu Pani Dyrektor Elżbieta Nowicka wraz z Przewodniczącym Rady Rodziców Panem Wiesławem Krasem dokonali aktu pasowania na ucznia.
Dzieci otrzymały pamiątkowe odznaki i dyplomy, ufundowane przez Radę Rodziców. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem uczniów klasy I.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Wychowawczynie klas I
Pamiętamy o bohaterach...
We wtorek 31 października uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Rafała Krzemienia udali się na pobliski cmentarz przy ul. Rakuszanki, aby uczcić pamięć o żołnierzach poległych w obronie ojczyzny. Klasa 6b zajęła się posprzątaniem grobów oraz zapaliła na nich znicze. Wydarzenie to było połączone z krótką lekcją historii oraz chwilą zadumy nad losami naszego kraju. Podobne wyjścia odbywają się w naszej szkole co roku już od wielu lat w okolicach dnia zmarłych. Paweł Hermanowski
Integracja klasy 6b i 8a w TEPFACTOR
30 października klasa 6b i 8a wybrały się na wycieczkę do Tepfactor - parku rozrywki, w ktorym wszyscy spedzali czas BARDZO aktywnie przez trzy godziny. Uczniowie przeżyli prawdziwą przygodę pokonując 25-pokojowe labirynty oraz sprawdzali czy potrafią współpracować w zespole.
Naszym zdaniem doskonale sobie poradzili!
Zapraszamy do krótkiej fotorelacji
4Opracowały:
Aleksandra Adamus
Wioleta Myszak
Przerwa na czytanie
24 października 2023 r. nasza szkolna społeczność wzięła udział w Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
Uczniowie podczas długiej przerwy czytali w klasach i na korytarzach, oraz w bibliotece szkolnej fragmenty swoich ulubionych książek.
Z książką w ręku widziano aż 188 uczniów! Akcja zakończyła się powodzeniem i myślimy, że za rok też w taki sposób będziemy promować czytelnictwo. Dziękujemy klasom 1a,b,c; 3a,b; 4b; 5a; 7a, oraz świetlicy szkolnej, uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się aktywnie w tak zacny cel zachęcania do regularnego czytania i korzystania z książek jako narzędzia do zdobywania wiedzy i rozwoju osobistego,a przede wszystkim wykorzystanie wolnej chwili na czytanie.
BRAWO!!!! Mamy swój udział w biciu rekordu!
Biblioteka szkolna. J
Udział naszej szkoły w akcji "Przerwa na czytanie".
Nasza szkoła bierze udział w akcji "Przerwa na czytanie". Już 24 października będziemy bić rekord w czytaniu na przerwie.
RUSZYŁY ZAJĘCIA TEATRU EKSPERYMENTALNEGO
- 6
W tym roku szkolnym zaczął swą działalność teatr eksperymentalny PRZYJACIELE KAPIBARY prowadzony przez pania Agnieszkę Jaros. Nasza działaność polegać będzie na łączeniu różnych form: dramat, pantomima, lalki, a może nawet teatr cieni. Zamierzamy zaprezentować jeden spektakl pod koniec każdego semestru. Na razie ćwiczymy i bawimy się!
Agnieszka Jaros
KLASY PIĄTE W BAZIE BIEGANÓW
- 36
11 października klasy piąte pojechały na wycieczkę do Bazy Bieganów zorganizowaną przez biuro CK Travel. Mimo obaw o pogodę była ona, jak na październik, wymarzona. Prawie przez cały czas towarzyszyło nam słońce, które oczywiście umilało pobyt. Na miejscu zastaliśmy serdeczną atmosferę i mnóstwo atrakcji. Oczywiście nasi dzielni podopieczni rzucili się w wir zabawy. Czego tam nie było! Strzelanie z łuku, kręgle, zjężdzalnie, dmuchane kule do skakania (hit wyjazdu).... Mocniejsze wrażenia dał paintball, jazda na quadzie, jazda pickupem, ale chyba nabardziej podobał się pojazd buggy. Na koniec jeszcze konkurencje grupowe - wyścigi na ruroskoczkach! A żeby zaspokoić pragnienia przyziemne, mozna było zjeść kiełbaskę i napić się herbaty. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i pamiątkową monetę. Bardzo nam się podobało! Zapraszamy do galerii.
Wychowawcy klas piątych: Agnieszka Jaros, Agnieszka Szymaniak, Mariusz Dłużniewski
20
Podziękowanie dla Szkoły Podstawowej nr 383 za udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”.
W dniach od 29 września do 5 października nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. To inicjatywa o charakterze edukacyjnym organizowana
w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.W ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w głośnym odczytaniu tekstów o sercu, został zorganizowany Bieg z sercem, oraz spotkanie on-line z pisarzem Pawłem Beręsiewiczem w klasach trzecich. Biblioteka szkolna dziękuje uczniom, nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, Paniom ze świetlicy szkolnej, nauczycielom wychowania fizycznego za przyłączenie się do akcji i pomoc w jej realizacji.
Nauczyciele bibliotekarze
Małgorzta Kołodziejczyk
Mariola Komoń-Grochowska
Zajęcia integracyjne w klasach 0
Zabawy integrujące zespół klasowy są bardzo ważnym elementem procesu edukacyjno-wychowawczego. Budowanie przynależności do grupy, jest równie istotne jak nauka literek czy rachowania. Dziecko, które czuje się akceptowane, chętnie pracuje na zajęciach, jest aktywne i nie boi się podejmować nowych wyzwań. Radość płynąca z zabawy sprzyja nawiązywaniu kontaktów, pozbywaniu się lęków, napięć i uprzedzeń. Integracja zespołu klasowego to długi, czasem żmudny PROCES. Należy pamiętać, że zgrana grupa nie jest nam dana raz na zawsze, wszyscy wspólnie muszą nieustannie pracować na rzecz dobrej atmosfery w klasie. W grupach 0 proces integracyjny uważamy za rozpoczęty :)
pedagodzy: Renata Wachowska i Marta Zawadzka
Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, to świetna okazja, by przypomnieć, jak zadbać o zdrowie psychiczne swoje i naszych najbliższych. To dzień, w którym warto zatrzymać się na chwilę i wzbudzić refleksję:
- Co dobrego robię dla samego siebie?
- Czy potrafię zadbać o swoje potrzeby?
- Czy umiem odpoczywać?
- Jak dbamy o zdrowie psychiczne?
W trosce o zdrowie naszych uczniów przygotowaliśmy akcję profilaktyczną, która przedstawiona jest na pierwszym plakacie.
Zapraszamy do:
- zapoznania się z treściami zawartymi na gazetce tematycznej - tablica I piętro;
- wzięcia udziału w zabawie "Weź dobre słowo i podaj dalej";
- wyrażenia swojego zdania na temat dobrostanu psychicznego - wrzucenia do skrzyneczki wypowiedzi dotyczacej tego, co daje Ci szczęście, zadowolenie z życia;
- rozwijania relacji koleżeńskich, wykorzystując do tego dostępne gry planszowe w czasie przerw;
- korzystania z naszego wsparcia nie tylko dziś, ale zawsze kiedy poczujesz potrzebę - zespół psychologiczno-pedagogiczny.
7Działanie w ramach projektu " Każdy inny - wszyscy równi"
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno - Społecznego "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI".
Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie 15.09.2023r. - 15.05.2024r.
Cele:
- uwrażliwianie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE);
- rozwijanie empatii;
- kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze SPE w życiu.
Koordynator projektu: Renata Wachowska
UWAGA PROJEKT
MÓJ POTENCJAŁ - MOJA PRZYSZŁOŚĆ
W kwietniu 2023r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu
„Mój potencjał – Moja przyszłość”: rozwój systemu doradztwa zawodowego
w 21 szkołach podstawowych m.st. Warszawy
Celem głównym projektu jest podniesienie wśród uczniów klas siódmych i ósmych kompetencji kluczowych w budowaniu ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej i poruszania się po rynku pracy.
termin realizacji : kwiecień-grudzień 2023
W Punkcie Informacji Kariery realizowane są miedzy innymi indywidualne spotkania doradcze z uczniami i ich rodzicami
ZACHĘCAM UCZNIÓW DO DOŁĄCZENIA DO PROJEKTU – zapraszam do gabinetu pedagoga – doradcy zawodowego i PIK po szczegółowe informacje
Koordynator projektu Anna Lekowska- Karczewska
Egzaminy ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024
Uczniów klas VIII oraz rodziców prosimy o zapoznanie się zamieszczonymi informacjami/dokumentami dotyczącymi organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024.
Egzamin zostanie przeprowadzony w dniach:
język polski - 14.05.2024r.
matematyka - 15.05.2024r.
język obcy - 16.05.2024r.
Szczegółowe informacje dotyczące sposobów i form przeprowadzania egzaminów oraz możliwych dostosowań znajdują się na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie - linki poniżej:
Ogólnopolski Test Dysleksji
Masz trudności w szkole? Czytanie ze zrozumieniem albo nauka zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.
Jak się o tym przekonać? Świetną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny w dniach 5-10 października 2023r. Udział nic nie kosztuje, wystarczy zainstalować aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.
Wykonanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczestnik od razu pozna swój rezultat. Będzie on wyrażony w procentach oraz opatrzony komentarzem identyfikującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.
Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie trzeba się obawiać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.
Wielu uczniów zbyt późno dowiaduje się, że mogą mieć dysleksję. Przez to osiągają między innymi gorsze wyniki w nauce (oceny) i rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze.Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż). W sytuacji, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, zalecamy, aby test był rozwiązywany przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Specjaliści szkolni w imieniu zespołu Zday.pl
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/
Europejski Dzień Języków Obcych
We wtorek, 26 września, w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych – święto, które ma na celu podkreślenie znaczenia znajomości języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.
Z tej okazji przez cały poprzedni tydzień na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego odbywały się warsztaty związane z promowaniem nauki języków obcych. Na lekcjach, w klasach młodszych, poznawaliśmy i przygotowywaliśmy flagi państw europejskich, a w klasach starszych tworzyliśmy projekty o państwach europejskich, uczyliśmy się zwrotów i słówek w różnych językach, dowiadywaliśmy się ciekawostek językowych, a także rozwiązywaliśmy quizy i zagadki.
Owocem tej pracy są gazetki i plakaty rozmieszczone na korytarzach szkolnych promujące nie tylko pasję do nauki języków obcych, ale również chęć poznawania innych kultur.
Mamy nadzieję, że obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole zachęciły Was drodzy uczniowie do uczenia się języków obcych oraz do sięgania po literaturę obcojęzyczną.
opracowała: Agnieszka Szymaniak
6
TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH
WARSZAWA-URSUS
Niedziela, 1 października
10:00 - 16:00
Stadion OSiR Ursus - ul. Sosnkowskiego 3
ZAPISZ SIĘ!
Nauczyciele wychowania fizycznego
Airo - integracja klas 4a,4b, 4c
- 15
28 września 2023r. uczniowie wszystkich klas 4 wzięli udział w niesamowitej lekcji Wychowania Fizycznego w Airo Active Parku, łączącej wysiłek z radością.
Trampoliny, ścianki wspinaczkowe i wieże do skoków gwarantowały niezapomnianą przygodę dla każdego, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. Ćwiczenia dla uczniów prowadzili wykwalifikowani trenerzy Airo.
Integracja sprzyjała budowaniu pozytywnej atmosfery, która z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zgrane klasy to „bezpieczna baza” do wspólnego przeżywania sukcesów
i porażek.Wychowawcy klas:
A.Dybcio, M.Kołodziejczyk, M.Gerlach-Boratyńska
Cheerleading to sport
- 10
Początki cheerleadingu datuje się na lata 80. XIX wieku, ta dyscyplina sportu to zorganizowane układy składające się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji wykonywane w celu kibicowania zespołom sportowym w czasie meczów. Cheerleading najpopularniejszy jest w Stanach Zjednoczonych, ale przyjął się też w wielu innych krajach. Obecnie w 11 polskich szkołach podstawowych działają klasy o profilu cheerleaders.
W celu propagowania wśród młodzieży tej dyscypliny sportu Centralny Ośrodek Sportu i Polski Związek Sportowy Cheerleadingu zaprosił naszą szkołę do udziału w wydarzeniu 'Cheerleading to Sport' zorganizowanym w hali COS Torwar!
25 września uczennice SP 383 wzięły udział w bezpłatnych zajęciach. Odbyły się one w formie 2 treningów w dyscyplinie 'Cheerleading Sportowy' i były prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów PZSC.
Dziewczęta mogły odkryć i poznać czym jest Cheerleading oraz spróbować własnych sił. Udział w treningiu zwiększył aktywność fizyczną i pozytywnie wpłynął na rozwój wszystkich cech motorycznych dziewcząt, w szczególności wytrzymałości, siły, gibkości czy zwinności.
Na końcu spotkania odbyły się pokazy reprezentacji naszego kraju z Mistrzostw Europy
i Świata.Nauczyciel wychowania fizycznego: Magdalena Gerlach - Boratyńska
Archiwum Aktualności